2. CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

 

2.1 Historie školství a školy

Základní škola v Předměřicích nad Labem slouží především žákům z Předměřic nad Labem, Lochenic a Nedělišť. Historie školství však začíná v sousedních Lochenicích. První historická zmínka o vlastní škole v této obci je již z roku 1540, druhá zmínka o obnovené lochenické škole je z roku 1765. Školní budova v Lochenicích v pořadí třetí byla vystavěna v roce 1910. Dnes jsou v ní umístěny obecní úřad a knihovna.

O zřízení školy pro obec Předměřice nad Labem se začalo poprvé jednat na okresní školní radě v Hradci Králové v roce 1873. Žádost o stavbu samostatné školy v Předměřicích nad Labem byla kladně vyřízena, avšak ke stavbě došlo po dlouhých průtazích až v červenci 1885. Stavba však byla dokončena již 2. listopadu 1885 a odborně byla upravena i školní zahrada v okolí budovy. V několika následujících letech byla budova školy rozšířena o další místnosti a v přístavbě byl zřízen i byt pro řídícího učitele. Když v září 1935 škola oslavovala 50. výročí svého trvání, navštěvovali školu 202 žáci.

Po ukončení druhé světové války byla budova školy velmi zdevastována, neboť sloužila německé armádě. Vyučovat se zde nemohlo. Pro školní rok 1945 /1946 bylo výměrem zemské školní rady povoleno zřízení měšťanské školy v Předměřicích nad Labem. Provizorně se zatím učilo v zasedací místnosti cukrovaru a žáci měšťanské školy chodili do školy v Plotištích. Dne 7. ledna 1946 se začalo učit v „dřeváčku“, v dřevěné budově na obci. Zároveň byla schválena stavba nové školy v místě nad Tyršovými sady, s níž bylo započato v září 1954. Dne 30. června 1956 byl slavnostně ukončen školní rok v dřevěné měšťanské škole. Školní rok 1956/1957 byl s počtem 246 žáků zahájen již v nové školní budově. Budova staré školy byla v 90. letech 20. století zrekonstruována pro poštu, ordinaci obvodní lékařky, ordinaci zubní lékařky, lékárnu a kadeřnictví. V roce 1996 byla v půdních prostorách dokončena výstavba 6 sociálních bytů.

V roce 1985 schválila rada MNV v Předměřicích nad Labem přístavbu dalšího křídla k budově nové školy a v tomtéž roce byla stavba v akci „Z“ zahájena. Ve školním roce 1992/1993 se začaly využívat prostorná kuchyně a jídelna, 3 učebny a sociální zařízení v přízemí přístavby. O dva roky později přibyly další nové prostory v prvním poschodí přístavby: 4 kmenové třídy, 3 kabinety a odborné učebny, jedna pro fyziku a chemii, druhá pro přírodopis. Jedna z kmenových tříd slouží v současné době také jako odborná pracovna, a to pro výpočetní techniku. V roce 1996 byla do hospodářské budovy školy přemístěna místní knihovna, která slouží jako knihovna školní i obecní.

Ve školním roce 2005/2006 proběhly oslavy 50. výročí otevření této školní budovy. V tomto jubilejním školním roce navštěvovalo školu 266 žáků, kteří byli rozděleni do 14 tříd v 9 ročnících. Během těchto 50 let působilo na škole 123 pedagogů a školu absolvovalo 1324 žáků.

 

2.2 Charakteristika současné školy

Od 1. ledna 2003 je základní škola právním subjektem, jehož součástí jsou školní družina, mateřská škola, školní jídelna a obecní knihovna. Od 1. ledna 2006 má subjekt název Základní škola a mateřská škola, Předměřice nad Labem, okres Hradec Králové. ZŠ a MŠ je úplná škola s 9 postupnými ročníky, 3 třídami mateřské školy a 4 odděleními školní družiny.

Budova školy je umístěna v klidné části obce nad Tyršovými sady. V blízkosti školy byla v září 2007 uvedena do provozu multifunkční sportovní hala. Škola disponuje 14 místnostmi, z nichž 4 jsou odbornými učebnami pro výuku fyziky a chemie, přírodopisu, výpočetní techniky a hudební výchovy. V budově školy je umístěna keramická dílna a obecní a školní knihovna. K výuce tělesné výchovy slouží tělocvična, která je v odpoledních a večerních hodinách hojně využívána i veřejností. Od školního roku 2006/2007 je využíváno nové školní hřiště vybudované na náklady obce. Součástí komplexu je atletická dráha, víceúčelové hřiště s umělým povrchem a doskočiště pro skok daleký. Od školního roku 2007/2008 probíhá výuka tělesné výchovy také ve sportovní hale.

Škola je vybavena výpočetní technikou s rychlým napojením na internet, audiovizuální technikou, keramickou pecí, hrnčířským kruhem a množstvím dalších pomůcek.

 

2.3 Organizační schéma školy

















2.4 Základní údaje o pedagogických pracovnících školy

Odborná kvalifikace na prvním i druhém stupni je 100 % a na škole působí kvalifikovaná výchovná poradkyně. Škola pracuje v souladu s vyhláškou č. 27/2016 Sb.


2.5 Žáci a rodiče

Základní škola je spádovou školou pro Předměřice nad Labem a pro Lochenice. Do školy však dojíždějí i žáci z Hradce Králové, ze Sendražic, Nedělišť a dalších obcí.

Na škole pracuje SRPDŠ s 8 členným výborem. Prohlubování neformální spolupráce s rodiči je jedním ze základních cílů školy. Velký význam má i spolupráce s tříčlennou školskou radou.

 

2.6 Spolupráce školy s dalšími subjekty a institucemi

Na základě školského zákona zřizovatel navrhuje ustanovení Školské rady. Na naší ZŠ pracuje tříčlenná školská rada od školního roku 2005/2006. Skládá se ze zvoleného člena pedagogického sboru, zvoleného zástupce rodičů a zvoleného zástupce zřizovatele.

Úzce spolupracujeme se zastupiteli obce.

Ve vzdělávání a výchově integrovaných žáků spolupracujeme s Pedagogicko-psychologickou poradnou v Hradci Králové, se Speciální školou Hradec Králové a se Střediskem výchovné péče DOMINO v Hradci Králové. Problémy v chování žáků jsou konzultovány a řešeny ve spolupráci s kurátory pro mládež, sociální komisí při Magistrátu města Hradec Králové, městskou policií atd. V rámci prevence sociálně patologických jevů je vypracován Minimální preventivní program.

Ke sportovním účelům je denně až do večera využívána tělocvična. Nejen naši žáci tu cvičí pod vedením cvičitelů TJ Slavoj a Sokol. V oblasti zvyšování tělesné zdatnosti spolupracujeme s Plaveckou školou v Hradci Králové a s pracovníky, kteří zajišťují dopravní výuku na dopravním hřišti. Každý rok se zúčastňujeme dopravních soutěží. Každoročně se žáci zúčastňují mnoha sportovních soutěží pod záštitou AŠSK, turnajů Coca Cola cup a Mac Donald cup, atletických závodů organizovaných Magistrátem města Hradce Králové a dalších sportovních soutěží pořádaných v našem kraji.

Spolupracujeme s místní organizací Svazu dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska. Zejména v oblasti prevence se zapojujeme do výtvarné a literární soutěže Požární ochrana očima dětí. Významnou je i spolupráce s Lesy České republiky při sběru kaštanů a žaludů, a to jak z hlediska výchovného, tak i ekonomického. Účastníme se i charitativních akcí organizovaných neziskovými organizacemi.

Vzhledem k tomu, že je v budově školy umístěna nejen školní, ale i obecní knihovna, v jejíchž odděleních pracují tři učitelky ZŠ, je navázána i velmi dobrá spolupráce mezi knihovnou a školou.

V oblasti kulturní využíváme nabídky předplatného pro mládež do Klicperova divadla v Hradci Králové a umožňujeme zájemcům několikrát do roka toto divadlo navštívit.

Zajímavostí je, že žáci naší školy mohou přímo v budově základní školy navštěvovat výuku hry na hudební nástroje zajišťovanou vyučujícími ZUŠ Smiřice a Chlumec nad Cidlinou.

 

2.7 Projekty

Každoročně se na naší škole uskuteční několik projektů. Jejich realizace je podmíněna výchovnými potřebami školy, aktuálními společenskými událostmi, ročním obdobím, věkem žáků apod. Některé projekty jsou ročníkové, jiné celoškolní. Cílem projektů je rozšířit dosavadní vědomosti a dovednosti žáků, objevovat neznámé, rozvíjet schopnost pracovat v týmech s ostatními žáky. Zdůrazňována je nutnost rozumné diskuse, tolerance k názorům jiných a spolupráce bez předsudků. V projektech se realizují všechna průřezová témata, která prolínají zároveň i jednotlivými předměty.

V oblasti výchovy ke zdravému životnímu stylu se osvědčil projekt „ Zdravý úsměv“, který probíhal celoročně ve spolupráci se studentkami SZŠ Nový Bydžov a znamenal významnou pomoc dětem 1. a 2. tříd v péči o chrup.

Projekt Požární ochrana očima dětí se koná v úzké spolupráci s místním Sborem dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska. Žáci literárně a výtvarně ztvárňují své představy o prevenci, práci a užitečnosti činnosti dobrovolných hasičů. Mnozí z nich jsou zapojeni do mládežnických družstev SDH v místech bydliště.

Oblíbeným a tradičním celoškolním projektem jsou Vánoce. Žáci vytvářejí originální dekorativní předměty pro výzdobu školy i vlastních domovů. Připomínají si tradice těchto svátků u nás i v zahraničí. Vše vrcholí vánoční besídkou pro veřejnost, ve které se jednotlivé třídy pod vedením svých učitelů prezentují svým kulturním programem.

Environmentální výchova je hlavní náplní celoškolního projektu ke Dni Země. Žáci pozorují, experimentují, získávají a posuzují informace, prezentují je svým spolužákům, zapojují se do veřejně prospěšné činnosti v oblasti životního prostředí a jeho ochrany.

Ve spolupráci se školní a obecní knihovnou se žáci zúčastňují projektů probíhajících v rámci Týdne knihoven a  Noci s Andersenem.

Opakovaně se žáci naší školy zapojili do projektu UNICEFu Adoptuj panenku a zachráníš život dítěti. Smyslem tohoto projektu je získat prostředky pro celosvětové očkovací programy, které každý rok zachrání život milionům dětí v rozvojových zemích. Vzhledem k tomu, že UNICEF potřebuje nejen zájemce, kteří panenku koupí, ale také dobrovolníky, kteří je vyrobí, vyhlašuje Český rozhlas Hradec Králové projekt Miss panenka, jehož jsme se také zúčastnili.


2.8 Nabídka kroužků

Počítačový kroužek

Keramický kroužek

Hudební kroužek

Výtvarný kroužek

Kroužek anglického jazyka

Výuka hry na hudební nástroje, kterou zajišťují učitelé ZUŠ Smiřice a Chlumec n. C.

TJ Slavoj – cvičení, kopaná

Sokol - cvičení